Kasy online – obowiązkowe od 1 lipca 2021

Wielkimi krokami zbliża się trzeci etap wprowadzania kas fiskalnych online. Od 1 lipca 2021 kolejne branże zobowiązane są do wymiany urządzeń.

Terminy wprowadzenia urządzeń fiskalnych online określone zostały w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z 10.06.2020 roku w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących posiadających elektroniczny lub papierowy zapis kopii.

Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać:

  • przedsiębiorcy prowadzący usługi budowlane
  • lekarze i stomatolodzy
  • prawnicy
  • fryzjerzy i kosmetyczki
  • siłownie i kluby fitness (wyłącznie w zakresie wstępu)
Potrzebujesz pomocy przy wyborze kasy?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach – przewiduje, że podatnicy, którzy są zobowiązani do wymiany swoich kas na kasy ONLINE, mogą skorzystać z tzw. ulgi podatkowej, czyli z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto, jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia. Podatnicy, którzy instalują po raz pierwszy kasę rejestrującą, nadal mogą skorzystać z takiego odliczenia, jeśli zainstalują kasę ONLINE.

Podatnicy, którzy nie zostali wymienieni w ustawie, nie mają obowiązku wymiany swoich kas na ONLINE.

W przyszłości kasy fiskalne online będą musiały stosować wszystkie branże, a urządzenia fiskalne z kopią elektroniczną będzie można nabyć tylko do końca 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 roku będzie można nabyć tylko urządzenie fiskalne online. Przedsiębiorcy z branż, które nie zostały objęte obowiązkową zmianą urządzenia na online, mają możliwość używania tradycyjnych kas do zakończenia pamięci kasy lub ich wyeksploatowania.

Co to są kasy online? Czym kasy online różnią się od kas z kopią elektroniczną

Kasy fiskalne ONLINE to urządzenia fiskalne, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W związku z tym użytkownik kasy ONLINE musi zapewnić dostęp do Internetu, aby kasa mogła łączyć się z Repozytorium.

 

Często przedsiębiorcy myślą, że kasa online w przypadku braku Internetu (awaria sieci, brak zasięgu itp.) nie wystawi paragonu klientowi. Nic bardziej mylnego. Mimo braku dostępu do sieci można wystawić paragon. W momencie, kiedy kasa uzyska dostęp do sieci, w odpowiednim momencie wyśle dane do Repozytorium. Komunikacja odbywa się bez wiedzy użytkownika wg harmonogramu połączeń z Repozytorium. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, taką komunikację można wymusić na urządzeniu fiskalnym.

Jaką infrastrukturę należy zapewnić?

Kasa nie potrzebuje zbyt wiele. Można skorzystać z sieci udostępnionej w pobliżu lub udostępnić Internet ze smartfonu. Użytkownicy często udostępniają sobie sieć, mając kasę online z podpiętym dodatkowo terminalem. Kasa świetnie radzi sobie w takich warunkach.

Formalności przy wprowadzaniu urządzenia online w firmie

Najprościej zgłosić się do nas. Posiadamy odpowiednio przeszkolonych serwisantów z uprawnieniami, którzy chętnie przeprowadzą profesjonalnie proces wdrożenia urządzenia fiskalnego u dowolnego przedsiębiorcy. Jako firma instalująca kasę lub drukarkę fiskalną przeprowadzimy cały proces bez zbędnego stresu.

Dlaczego jest to takie ważne? Przy zakupie kasy fiskalnej przedsiębiorca wybiera serwis nie tylko na moment instalacji i fiskalizacji kasy. Jeśli dobrze wybierzecie, to z każdym problemem możecie zwrócić się do naszego serwisanta. Serwis dba również o ustawowe przeglądy kas, które należy przeprowadzać co 2 lata.

Tylko dobrze wybrany dostawca rozwiązania pozwoli uniknąć problemów z serwisem, pomocą techniczną i podstawową opieką. Wybór powinien być rozważny, żeby ekonomicznie rozwiązanie nie okazało się tylko pozorną oszczędnością.

Co zrobić ze starą kasą fiskalną?

W momencie zarejestrowania kasy fiskalnej online należy wyrejestrować starą kasę. Aby to zrobić, przedsiębiorca musi złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji. Niestety sam wniosek nie wystarczy. Potrzebny jest także raport fiskalny rozliczeniowy, który podsumuje wszystkie raporty dobowe wystawione za pomocą kasy. Po wydrukowaniu raportu należy sporządzić protokół z odczytu pamięci kasy fiskalnej. Taki protokół z raportem oraz wnioskiem o wyrejestrowanie kasy z ewidencji należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 5 dni od momentu ich sporządzenia. Tutaj z pomocą przyjdzie dobry serwis, który za przedsiębiorcę wykona wszystkie te czynności. Dodatkowo dokona utylizacji starego urządzenia, jeśli tak zadecyduje przedsiębiorca.

Prowadzenie biznesu to zmaganie się z różnymi wyzwaniami. Chcąc zaoszczędzić sobie zbędnego stresu, powierzcie wdrożenie kasy online sprawdzonemu serwisowi, który poprowadzi was przez cały proces bezproblemowo.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zadzwoń lub napisz do nas:

    18 442 04 05

    606 886 662