Bezpieczeństwo w sieci

Od jakiegoś czasu zwracamy uwagę na coraz większe zagrożenia, jakie czyhają na nas w sieci. Dlatego dziś zajmiemy się tematem programów antywirusowych. Skupimy się na tym, czy warto polegać na darmowym oprogramowaniu i czy płatne zabezpieczenia warte są swojej ceny.

Każdy użytkownik laptopa, komputera czy urządzenia mobilnego powinien zainstalować oprogramowanie antywirusowe, które ochroni przed atakiem jego ważne pliki czy inne dane.

Dlaczego antywirus jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa w sieci?

W dobie pracy zdalnej, zakupów online oraz bankowości internetowej nie możemy sobie pozwolić na ataki ze strony hakerów. Codziennie narażeni jesteśmy na utratę danych swoich, naszych partnerów biznesowych. Nie zabezpieczając komputera czy urządzeń mobilnych, ryzykujemy też kradzież środków firmowych czy własnych oszczędności.

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, zdaje sobie sprawę, że zakup antywirusa jest niezbędny. W biznesie chronimy nie tylko dane swojej firmy, ale również dane klientów i partnerów biznesowych. Brak odpowiednich zabezpieczeń może być przyczyną utraty ogromnych pieniędzy, a nawet doprowadzić do bankructwa. Niestety użytkownicy prywatni często twierdzą, że antywirus nie jest im do niczego potrzebny. Ostatnio często pracujemy zdalnie i przechowujemy na swoich urządzeniach różnego rodzaju dokumenty i pliki. Mimo to niejednokrotnie nie chronimy ich w sposób odpowiedni, zgodny z obowiązującymi przepisami RODO.

Każdy odpowiedzialny użytkownik powinien zabezpieczyć swoje urządzenia antywirusem, który będzie w stanie odeprzeć ataki cyberprzestępców. W takiej sytuacji zadajemy sobie pytanie, czy bezpłatny antywirus da sobie radę, a jeśli nie to jaki płatny program wybrać?

Darmowy czy płatny antywirus?

Bezpieczeństwo w sieci

Oczywiście nie każdy płatne rozwiązanie będzie najlepsze i odwrotnie, nie każdy darmowy antywirus będzie nieskuteczny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od oprogramowania i jakie dane chcemy zabezpieczyć.

Na rynku mamy mnóstwo programów antywirusowych, dlatego musimy rozważyć dokładnie jakie oprogramowanie budzi nasze zaufanie. Wybierajmy rozwiązania, które są sprawdzone i mają dobrą reputację wśród użytkowników. Ponadto, zainstalowanie fałszywego antywirusa będzie dla użytkownika tragiczne w skutkach. Przede wszystkim może to spowodować, że osoby niepowołane uzyskają dostęp do naszych haseł i loginów. Co gorsza, może to doprowadzić intruza do naszego konta bankowego lub umożliwić dostęp do innych portali, z których korzystamy. W końcu istnieje też ryzyko szpiegowania naszego urządzenia.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając antywirus?

Zadaniem naszego oprogramowania antywirusowego jest odpieranie ataków Trojanów, wirusów i innego złośliwego oprogramowania – MALWARE. Płatny antywirus to w tym przypadku propozycja bardziej zaawansowana, chroniąca optymalnie dane zgromadzone na naszym urządzeniu.

Niezwykle ważną funkcją w oprogramowaniu antywirusowym jest SKANER STRON INTERNETOWYCH. Analizuje przeglądane przez nas witryny, w celu sprawdzenia, czy nie są niebezpieczne. Użytkownik może przeglądać strony bez obaw, że trafi na wirusy czy fałszywą witrynę wyłudzającą informacje. Regularne aktualizacje oprogramowania pozwalają zabezpieczyć nasze urządzenie przed atakami, które zdarzają się średnio co 2 minuty. FIREWALL, bo właśnie o tym mówimy, pozwala ocenić które elementy sieci są godne zaufania. Odpowiednio filtruje dostęp do sieci lokalnej i stanowi zaporę przed największymi zagrożeniami. Płatna wersja antywirusa pozwala użytkownikowi na nieograniczone anonimowe serfowanie po sieci dzięki VPN. Dzięki usłudze OCHRONA PRYWATNOŚCI dobry antywirus ochroni nas przed programami szpiegującymi nasze urządzenie. Ważnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę to czy oprogramowanie antywirusowe nie SPOWOLNI SYSTEMU.

Na koniec niezastąpione narzędzie, by chronić nasze dzieci, czyli KONTROLA RODZICIELSKA. Funkcja ta pozwoli na założenie blokady na wybrane strony, z których dziecko nie będzie mogło korzystać. Jest to nieoceniona pomoc, zwłaszcza w dobie nauki zdalnej.

W takim razie co wybrać?

W przypadku takiej wątpliwości możemy sięgnąć do rankingów antywirusowych, by pomóc sobie w wyborze.

Bitdefender Family Pack.

W czołówce rankingów antywirusów zawsze znajdziemy oprogramowanie marki Bitdefender. Przykładowo, dzięki Bitdefender Family Pack możemy zabezpieczyć do 15 urządzeń z systemem Windows, macOS, Android oraz iOS. Co więcej:

 • Oprogramowanie zapewni ochronę przed wirusami i malware.
 • Moduł ZAAWANSOWANEJ OCHRONY PRZED ZAGROŻENIAMI zabezpieczy pliki przed szyfrowaniem RANSOMWARE.
 • Według AV-TEST jest jednym z programów, które mają najmniejszy wpływ na WYDAJNOŚĆ SYSTEMU.
 • Ma funkcję KONTROLI RODZICIELSKIEJ (Asystent rodzica)
 • Zapewnia anonimowość dzięki Bitdefender VPN.
 • Ochrona bankowości internetowej przy pomocy Bitdefender SAFEPAY.
 • Dzięki modułowi Bitdefender ANTI-TRACKER zapewnia użytkownikowi znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Norton 360 Deluxe

Wysoko w rankingach antywirusów plasuje się także Norton 360 Deluxe, który oferuje zabezpieczenie 5 urządzeń. A ponadto:

 • Zapewnia ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, wyłudzaniem informacji i innymi zagrożeniami pochodzącymi z Internetu.
 • Powstrzymuje hakerów przed uzyskaniem dostępu do danych osobowych.
 • Posiada 50 GB przestrzeni dyskowej w chmurze na kopie zapasowe, co pozwala zabezpieczyć użytkownika przed utratą plików.
 • zawiera moduł Secure VPN.
 • Password Manager umożliwia użycie złożonych i trudnych do złamania haseł oraz bezpieczniejsze ich przechowywanie w zaszyfrowanym skarbcu online. W funkcji Norton Password Manager jedno hasło główne otwiera skarbiec i pozwala łatwo logować się do kont, bez konieczności zapamiętywania każdego hasła.
 • SafeCam umożliwia bezpieczne korzystanie z kamer internetowych w Internecie.
 • Posiada funkcja Kontroli Rodzicielskiej.
 • W rankingu AV-TEST Norton 360 otrzymał maksymalną ilość punktów w każdej z kategorii: ochrona, użyteczność i wydajność.

Kaspersky

W zestawieniach pojawił się też jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych w Polsce – Kaspersky

 • Dopasowuje ustawienia antywirusa do aktywności użytkownika.
 • Pozwala także na wykrycie nieautoryzowanych urządzeń.
 • Ostrzega przed podejrzanymi witrynami.
 • Pozwala na tworzenie i przechowywanie silnych haseł.
 • W rankingu AV-TEST otrzymał maksymalną ilość punktów z każdej kategorii.

G DATA

Na uwagę na pewno zasługuje G DATA, która istnieje od ponad 30 lat G DATA i należy do najstarszych antywirusowych firm programistycznych na świecie.

W ofercie znajdziemy G DATA:             

 • AntiVirus – podstawowe zabezpieczenie urządzenia przed wirusami, ransomware i innymi zagrożeniami z sieci.
 • Internet Security, który zapewnia solidną ochronę przed wirusami, ransomware z niezawodnym firewallem chroniącym przed hakerami.
 • Total Security – kompletny pakiet bezpieczeństwa i maksymalna ochrona przed utratą danych.

G DATA oferuje swoim użytkownikom internetowe centrum pomocy w formie strony z pytaniami i odpowiedziami, dodatkowo system mailowy do udzielania osobistej pomocy od eksperta oraz międzynarodowy numer telefonu.

Inne antywirusy

W testach AV-TEST dobrze wypadły AVIRA, AVAST, AVG a dobrze rokującym jest McAfee Total Protection, a jego główna zaleta to możliwość ochrony do 10 urządzeń w ramach jednej subskrypcji. Zabezpiecza przed wirusami, w tym oprogramowaniem ransomware, nie spowalniając działania komputera. Doskonale sprawdza się jako ochrona przed malware. Solidny produkt, godny polecenia dla całej rodziny lub do biura.

Przed ostatecznym dokonaniem wyboru możemy jeszcze chcieć sprawdzić cenę konkretnego produktu. W tym celu odsyłamy do naszego sklepu internetowego.